Candidates announced for East Sussex County Council elections

County Hall Lewes

County Hall Lewes

0
Have your say

The candidates running for election as councillors on East Sussex County Council were announced today.

Don’t miss out on your chance to vote - that’s the message from the council as the deadline looms for registration for the May elections to the council.

Voters across the county will head to the polls on Thursday, May 2, and the deadline for registration is Wednesday, April 17.

Voters can add themselves to the electoral roll by filling in a simple online form at www.aboutmyvote.co.uk and posting it to their local electoral registration office.

Becky Shaw, County Chief Executive said: “We deal with real issues which affect people’s everyday lives, from roads and transport to education, libraries and care for older people.

“By voting, people have the chance not only to influence the direction the council takes over the next four years but also to choose who they want as their local councillor.”

Here is the list of candidates runninf for election in Lewes and Wealden.

CHAILEY ELECTORAL DIVISION

ADSETT-KNUTSEN George

Plumpton

Labour Party Candidate

LARGE Tam

Streat

Hassocks

UKIP

LUETCHFORD Alex

Lewes

The Green Party

OSBORNE Sarah Jane

Cooksbridge

Liberal Democrat

SHEPPARD Jim

Newick

The Conservative Party

LEWES ELECTORAL DIVISION

BELL Joyce Dixon

Lewes

Liberal Democrat

BURMAN Roy

Ditchling

The Conservative Party

EDMUNDS Donna

Barcombe

UKIP

O’KEEFFE Ruth

Lewes

Independent

STIRLING Alfie

Lewes

The Green Party

WEINER Gaby

Lewes

Labour Party

NEWHAVEN AND OUSE VALLEY WEST ELECTORAL DIVISION WARD

BRADBURY Tony

Newhaven

The Conservative Party

BUTLER Carla Jayne

Newhaven

Liberal Democrat

CORK George

Seaford

UKIP

PRICE Ashley

Lewes

The Green Party

WOODLING Jan

Newhaven

Labour Party Candidate

OUSE VALLEY EAST ELECTORAL DIVISION WARD

CHARLTON Peter

Firle

UKIP

DENIS Johnny

Glynde

The Green Party

FOXWELL Roger

Newhaven

Independent

HOPPER Trevor Hugh

Lewes

Labour Party Candidate

ROBERTSON Robbie

Newhaven

The Conservative Party

SAUNDERS Steve

Newhaven

Liberal Democrats

PEACEHAVEN AND TELSCOMBE TOWNS ELECTORAL DIVISION WARD

BUCHANAN Ian

Peacehaven

UKIP

CARDEN John

East Saltdean

The Labour and Co-operative Party

HOWSON Phil

Peacehaven

UKIP

LIVINGS John

Peacehaven

The Conservative Party

RAPLEY Keith Joseph

Lewes

The Green Party

ROBINSON Christine

Telscombe Cliffs

The Labour and Co-operative

Party

ROSS Adrian Norman

Lewes

The Green Party

SMITH Andy

Telscombe Cliffs

The Conservative Party

RINGMER AND LEWES BRIDGE ELECTORAL DIVISION WARD

BLAIR Louis Robert

Lewes

Labour Party Candidate

KENT Matt

Lewes

Independent

MURRAY Susan Jean

Lewes

The Green Party

ST PIERRE Rosalyn Mary

Barcombe

Liberal Democrat

TURNER Richard John

Glynde

The Conservative Party

WILSON Ian Patterson

Lewes

UKIP

SEAFORD BLATCHINGTON ELECTORAL DIVISION WARD

FRANKLIN Paul Lawrence

Seaford

The Conservative Party

LAMBERT Carolyn

Seaford

Liberal Democrat

MURRAY Roger

Lewes

The Green Party

TITFORD Jeffrey William

Ditchling

UKIP

WHEELER Agnes Ethel

Seaford

Labour Party Candidate

SEAFORD SUTTON ELECTORAL DIVISION WARD

ADENIJI Sam

Seaford

The Conservative Party

BROOME Patti

Lewes

The Green Party

CARSTAIRS Frank

Seaford

UKIP

HAMBLY Peter Stephen

Lewes

Labour Party Candidate

HUSSAIN Eleas

Seaford

Liberal Democrat

ALFRISTON, EAST HOATHLY AND HELLINGLY ELECTORAL DIVISION WARD

BENNETT Nick

High Hurstwood,

Conservative Party

DOCKER Dan

High Hurstwood

UKIP

SERPELL Tom

East Hoathly,

The Labour Party

WATKINS Andy

Lower

Willingdon,

Liberal Democrats

BUXTED AND MARESFIELD ELECTORAL DIVISION WARD

GALLEY Roy

Nutley,

The Conservative Party

MEREDEEN Bruce

Wadhurst

The Labour Party Candidate

ROBARDS Tony

Isfield

UKIP

WHITTLE Martha Amanda

Nutley

Liberal

Democrats

CROWBOROUGH ELECTORAL DIVISION WARD

CLEGG Brendan

Crowborough

The Labour Party

CRAMPTON Anna-Marie

Crowborough

UKIP

FINCH Sonia Lucy

Crowborough

UKIP

ISTED Stephen

Westham, Pevensey

Independent

JOHNSTONE Beverley Ann

Crowborough

Liberal Democrats

MASON Scott Harvey

Crowborough

Green Party

NEEVES Dave

Crowborough

The Labour Party

SHAW David

Crowborough

Liberal

Democrats

STOGDON

Richard

Boar`s Head

tHE Conservative Party

TIDY Sylvia Mary

Hurstwood

Uckfield

Conservative Party

FOREST ROW ELECTORAL DIVISION WARD

GRIFFITHS Peter John

Framfield

UKIP

O`SULLIVAN Kevin Stephen

Mark Cross

The Labour Party

OBBARD Keith David

Groombridge

Green Party

RYCROFT Chris

Forest Row

Liberal Democrats

WHETSTONE Francis

Hartfield,

The Conservative Party

FRAMFIELD AND HORAM ELECTORAL DIVISION WARD

DOWLING Christopher David

Uckfield

The Conservative Party

HARKER Michael James

Uckfield

Liberal Democrats

RUMBOLD Elisabeth Margaret

Little London

The Labour Party

SHEVILL Graham John

Uckfield

HAILSHAM AND HERSTMONCEUX ELECTORAL DIVISION

BENTLEY Bill

Hailsham

Conservative Party

CROSS Steven Harvey

Hailsham

The Labour Party

HOLBROOK Paul Steven

Hailsham

Liberal Democrats

KEELEY Laurence Victor

Herstmonceux

UKIP

MCCARTHY Roger Francis

Crowborough

The Labour Party

MORGAN Graham David

Hailsham

Liberal Democrats

THOMAS Roger

Heathfield

Conservative Party

YOUNGE David

Hailsham

UKIP

HEATHFIELD ELECTORAL DIVISION WARD

AUSTEN-WHITE Craig James

Heathfield

Labour Party

BENSON Jim

Heathfield

Liberal Democrat

DOCKER Julie

High Hurstwood

UKIP

SIMMONS

Rupert Alexander

James

Waldron

The Conservative Party

PEVENSEY AND WESTHAM ELECTORAL DIVISION WARD

FREEBODY Tony Graham

Langney

The Conservative Party

HILLS Rachel

Liberal Democrat

PURSGLOVE Mike

Pevensey Bay

UKIP

SLATER Robert

Pevensey

Labour Party

POLEGATE, WILLINGDON AND EAST DEAN ELECTORAL DIVISION WARD

BROADBENT Don

Polegate

Liberal Democrats

GOODWIN Bernie

Polegate

UKIP

GOODWIN Maureen Joyce

Polegate

UKIP

MTHOBI Alex

Polegate

Labour Party

MURRAY Douglas Malcolm

Willingdon

Conservative Party

POPEK Simon Jamie

Polegate

Conservative Party

SHING Daniel

Willingdon

SHING Stephen

Willingdon

UCKFIELD ELECTORAL DIVISION WARD

DOWLING Claire Barbara

Uckfield

The Conservative Party

HORLOCK Christopher John

Uckfield

The Labour Party

MAYO Mike

Uckfield

UKIP

SPARKS Paul John

Uckfield

Liberal Democrats

WADHURST ELECTORAL DIVISION WARD

BARRASS Gavin

Ticehurst

Liberal Democrats

HARVEST Felicity Mary-Rose

Wadhurst

Labour Party

KENT Jonathan Christopher

Wadhurst

Green Party

STANDLEY Bob

Wadhurst

The Conservative Party