Priory seek strong finish

Hastings Priory captain George Campbell is set to return for the visit of Cuckfield having missed the last two weekends while on a school trip to Argentina

Hastings Priory captain George Campbell is set to return for the visit of Cuckfield having missed the last two weekends while on a school trip to Argentina

0
Have your say

Hastings Priory’s cricketers are eager to produce a decent finish to a disastrous league campaign.

With their various cup commitments now over, Priory will end their summer with four Sussex Premier League matches, starting at home to Cuckfield tomorrow (Saturday, 12noon start). Club captain George Campbell is set to return.

First team coach Ian Gillespie said: “I think really our mission now is to see if we can put in some good performances, maybe win a couple of games and bring back that confidence. Also I think we’ll use those games to perhaps try out a few players and start to rebuild in terms of where we might be next season.”

TOMORROW’S CRICKET FIXTURES

Sussex Cricket League, 1st XI Premier Division (12): Bexhill v Roffey; Hastings Priory v Cuckfield.

1st XI Division 2 (12.30): Crowhurst Park v Billingshurst.

1st XI Division 4 (12.30): Portslade v Rye.

2nd XI Division 1 (12.30): Findon v Hastings Priory; Roffey v Bexhill.

2nd XI Division 3 (East) (12.30): Lewes Priory v Crowhurst Park; Rye v Burgess Hill.

East Sussex League (1.30), Division 1: Iden v Plumpton & East Chiltington.

Division 2: Battle v Barcombe; Bells Yew Green v Robertsbridge.

Division 3: East Dean & Friston v Little Common Ramblers.

Division 4: Isfield v Bexhill III.

Division 5: Dicker v Pett.

Division 6: Plumpton & East Chiltington II v Hastings Priory III; Udimore v Iden II.

Division 7: Hellingly III v Burwash Weald; Robertsbridge II v Battle II.

Division 8: Bexhill IV v Selmeston & Alciston; Little Common Ramblers II v Seaford III.

Division 9: Glynde & Beddingham III v Bexhill V; Pett II v Forest Row II; Polegate & Stone Cross II v Sidley.

Division 10: Crowhurst Park III v Hailsham III; Rye III v Buxted Park III.

Division 11: Denton II v Little Common Ramblers III; Robertsbridge III v Glynde & Beddingham IV; Willingdon III v Crowhurst Park IV.

Division 12: Westfield v Rye IV.