Rob Cross finds out who is in his group for Low6 Home Tour Play-Offs

The eight groups have been confirmed for the Low6 Home Tour Play-Offs ahead of the tournament's return on May 26.

The last 32 nights have seen elite level darts brought from the homes of 101 PDC Tour Card Holders around the world to the homes of fans through remote live broadcasts.

The Home Tour action included a brilliant nine-darter from Luke Woodhouse in Group Two, while PDC World Champions Peter Wright, Rob Cross and Gary Anderson were amongst the players who topped their group to progress to the second phase.

Sign up to our daily SussexWorld Today newsletter

The 32 group winners are now set to compete in the Play-Offs over a further 11 consecutive nights of live action from Tuesday May 26 onwards, with a champion crowned at the climax of the tournament on Friday June 5.

Rob Cross

The 32 players have been seeded in order of their PDC Order of Merit ranking for the Last 32, and placed into groups based on the regular PDC seeding pattern.

The players who win Groups One-Four will proceed to play in Semi-Final One on Wednesday June 3, with the winners from Groups Five-Eight moving through to Semi-Final Two on Thursday June 4.

The top two players from each of the Semi-Final groups will then move through to compete in the Championship Group on Friday June 5.

All games from the Last 32 onwards are the best of 11 legs, with each group being a round-robin format.

Reigning World Champion Wright, who became the last player to secure a Play-Off place in Monday's Group 32, will headline the opening night of the Play-Offs in Group One, which also contains Cristo Reyes, Jelle Klaasen and Ryan Murray.

Two-time World Champion Anderson, who improved his internet connection especially to take part in the event, will compete in Group Three, while Premier League table-topper Glen Durrant lines up in Group Two.

Reigning World Matchplay champion Cross is set to star in Group Five, with former UK Open winner Nathan Aspinall drawn in Group Seven.

The PDC is pleased to announce that the Play-Offs will be sponsored by Low6, the company behind the PDC Picks app which gives fans the chance to make their picks for each night's action.

Wayne Stevenson, CEO of Low6, commented, “Low6 is absolutely delighted to be named the Title Sponsor for the PDC Low6 Home Tour Play-Offs.

"This Title Sponsorship extends our already successful partnership with the PDC as their ‘Official Pool Betting Partner’.

PDC Picks, the official pool betting app of the PDC developed by Low6, has seen significant engagement from avid PDC darts fans predicting the winners of each match in contests that see fans ‘picks’ climb atop the leaderboard to win huge cash prizes.

"Be sure to enter our PDC Picks contests on the PDC Picks or the Low6 app available on both Apple iOS and Google Play. We look forward to crowning the Low6 Home Tour Play-Offs champion June 5!"

All Low6 Home Tour Play-Offs action will be broadcast live on PDCTV for FREE to ALL registered PDCTV users, regardless of membership type.

Registered PDCTV members can also watch for FREE through the official PDC App.

Fans in Great Britain and Ireland can also watch the action through the Sky Sports app.

As well as being shown through a series of bookmakers’ websites, the Low6 Home Tour Play-Offs will be broadcast live by a number of the PDC's international broadcast partners.

Low6 Home Tour Play-Offs

Groups

Group One - Tuesday May 26

Peter Wright

Cristo Reyes

Jelle Klaasen

Ryan Murray

Group Two - Wednesday May 27

Stephen Bunting

Glen Durrant

Alan Tabern

Mike De Decker

Group Three - Thursday May 28

Gary Anderson

Luke Humphries

Jamie Lewis

Nick Kenny

Group Four - Friday May 29

Dave Chisnall

Darren Webster

Geert Nentjes

Damon Heta

Group Five - Saturday May 30

Rob Cross

Ryan Searle

Luke Woodhouse

Daniel Larsson

Group Six - Sunday May 31

Joe Cullen

Chris Dobey

Jeff Smith

Martijn Kleermaker

Group Seven - Monday June 1

Nathan Aspinall

Jamie Hughes

Jose De Sousa

Jesús Noguera

Group Eight - Tuesday June 2

Jonny Clayton

Max Hopp

Carl Wilkinson

Scott Waites

Low6 Home Tour Play-Offs

Fixtures

Group One - Tuesday May 26

Peter Wright v Ryan Murray

Cristo Reyes v Jelle Klaasen

Ryan Murray v Jelle Klaasen

Peter Wright v Cristo Reyes

Cristo Reyes v Ryan Murray

Jelle Klaasen v Peter Wright

Group Two - Wednesday May 27

Stephen Bunting v Mike De Decker

Glen Durrant v Alan Tabern

Mike De Decker v Alan Tabern

Stephen Bunting v Glen Durrant

Glen Durrant v Mike De Decker

Alan Tabern v Stephen Bunting

Group Three - Thursday May 28

Gary Anderson v Nick Kenny

Luke Humphries v Jamie Lewis

Nick Kenny v Jamie Lewis

Gary Anderson v Luke Humphries

Luke Humphries v Nick Kenny

Jamie Lewis v Gary Anderson

Group Four - Friday May 29

Dave Chisnall v Damon Heta

Darren Webster v Geert Nentjes

Damon Heta v Geert Nentjes

Dave Chisnall v Darren Webster

Darren Webster v Damon Heta

Geert Nentjes v Dave Chisnall

Group Five - Saturday May 30

Rob Cross v Daniel Larsson

Ryan Searle v Luke Woodhouse

Daniel Larsson v Luke Woodhouse

Rob Cross v Ryan Searle

Ryan Searle v Daniel Larsson

Luke Woodhouse v Rob Cross

Group Six - Sunday May 31

Joe Cullen v Martijn Kleermaker

Chris Dobey v Jeff Smith

Martijn Kleermaker

Joe Cullen v Chris Dobey

Chris Dobey v Martijn Kleermaker

Jeff Smith v Joe Cullen

Group Seven - Monday June 1

Nathan Aspinall v Jesús Noguera

Jamie Hughes v Jose De Sousa

Jesús Noguera v Jose De Sousa

Nathan Aspinall v Jamie Hughes

Jamie Hughes v Jesús Noguera

Jose De Sousa v Nathan Aspinall

Group Eight - Tuesday June 2

Jonny Clayton v Scott Waites

Max Hopp v Carl Wilkinson

Scott Waites v Carl Wilkinson

Jonny Clayton v Max Hopp

Max Hopp v Scott Waites

Carl Wilkinson v Jonny Clayton

PDC Home Tour

Play-Offs Format

* The Last 32 onwards will be played over the best of 11 legs in a round-robin four-player group format.

* The Last 32 will feature eight groups from May 26-June 2, with each Group Winner moving into the Last Eight. Group Winners will be allocated to one of eight groups in ranking order (one player from each pool of 1-8, 9-16, 17-24, 25-32).

* The Last Eight will feature two groups on June 3-4, with the top two players in each group moving into the Championship Group on Friday June 5.

* If a player is unable to complete their group matches on the night from the Last 32 onwards, they are eliminated from the tournament.